علاقه موجودات دریایی به خوردن پلاستیک !

علاقه موجودات دریایی به خوردن پلاستیک !2018-05-15T13:56:24+03:30

علاقه مرجان ها به طعم پلاستیک

پلاستیک، مشکل محیط زیست

نتایج یک مطالعه جدید نشان داد که مرجان‌ها طعم پلاستیک را دوست دارند و به همین خاطر ضایعات پلاستیکی رها شده در دریاها را می خورند!

وجود پلاستیک یک خطر بالقوه برای حیات وحش دریاها و اقیانوس‌ها است. این پلاستیک‌ها سالانه جان بسیاری از ماهی‌ها را به خطر می اندازد، پرنده‌های دریایی را خفه می کند و حتی نسل لاک‌پشت‌ها را در معرض انقراض قرار داده است.

لاک‌پشت‌ها فکر می کنند پلاستیک‌های شناور عروس‌های دریایی هستند و آنها را می بلعند و این سبب مرگ آنها می شود.
اما یکی از آسیب‌هایی که در تحقیقات محیط زیست کمتر به آن پرداخته شده خطر پلاستیک‌ها برای ساکنان کوچک‌تر دریا همانند مرجان‌هاست.

یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه دوک کارولینای شمالی، به پژوهشی در این زمینه پرداختند که نتایج آن در مجله “Marine Pollution Bulletin” منتشر شده است.
الکساندر سیمور پژوهشگر دریایی در خصوص علت خورده شدن پلاستیک‌ها توسط موجودات دریایی گفت: سال‌ها متخصصان زیست شناسی و محیط زیست تصور می کردند که بیشتر موجودات دریایی به طور تصادفی از پلاستیک استفاده می کنند؛ به نظر می رسید که محیط گیج کننده دریا و یا شاید گرسنگی بیش از حد باعث می شود تا موجودات دریایی آشغال‌ها را امتحان کنند.
اما محققان با بررسی روی مرجان‌ها یک دلیل ناراحت کننده دیگر برای این موضوع پیدا کردند.

آستین آلن، دانشجوی دکتری علوم دریایی دوک، گفت: احتمالاً پلاستیک ذاتاً برای این موجودات دریایی خوشمزه هستند و مواد شیمیایی بکار رفته در آن، اشتهای آنها را تحریک می کند.
اکنون زباله‌های پلاستیکی در سراسر اقیانوس‌ها و دریاها پراکنده شده اند و ذرات ریز آنها برای مرجان‌ها همانند غذا خوشمزه است.
محققان در این مطالعه عکس العمل مرجان‌ها در مواجه با ذرات پلاستیکی با قطر کمتر از یک میلی متر را با عکس العمل این موجودات هنگام مواجه با ذرات شن و ماسه مقایسه کردند.
هنگامی که ذرات شن و ماسه در نزدیکی پولیپ مرجانی قرار می گیرند آنها با استفاده از موهای کوچک خود شن و ماسه را از دهان خود دور می کردند؛ اما اگر یک قطعه پلاستیکی در نزدیکی آنها قرار گیرد، مرجان‌ها فعال می شوند و سلاح‌های هارپون سلولی خود به نام      cnidoblasts   را برای خوردن پلاستیک‌ها ترشح می کردند. محققان پلی استایرن، پلی وینیل کلرید و شش نوع دیگر از پلاستیک را هم به مرجان‌ها دادند. بیش از ۸۰ درصد از ذرات پلاستیکی خورده شدند.
این موجودات از طریق بینایی شکار نمی کنند درواقع آنها چشم ندارند، بنابراین با استفاده از سنسورهای شیمیایی، می فهمند که چه چیزی برای خوردن خوب است. این یک استراتژی متفاوت نسبت به استفاده از قدرت بویایی در حیوانات است.
دانشمندان دانشگاه دوک تلاش کردند مشخصات شیمیایی پلاستیک را با پوشاندن آن در یک لایه دیگر تغییر دهند. آنها شگفت زده شدند که مرجان‌ها پلاستیک خام را ترجیح می دهند. در آزمایش‌های آکواریوم، مرجان‌ها پلاستیک‌های تمیز را با سرعت بیش از پنج برابر از نسخه بیوفیلد مصرف می کردند. این ترجیح، نشان می دهد که پلاستیک دارای یک عنصر شیمیایی جذاب برای مرجان‌ها است.
سیمور یکی از محققان این طرح گفت: حداقل برخی از صدها مواد به کار رفته در پلاستیک به عنوان فاگوستیمولانت (یک ترکیب خوشمزه) برای مرجان‌ها عمل می کند.
موارد دیگری هم در خصوص جذب سایر موجودات دریا به پلاستیک‌ها مشاهده شده است؛ مثلاً در سال ۲۰۱۶، گزارش شده است که پرنده‌های دریایی به پلاستیک با پوشش باکتری جذب شده اند و اخیراً هم دیده شده است که ماهی‌های کولی در اطراف یک تکه پلاستیکی جمع می شوند؛ بنابراین باید به طعم جذاب پلاستیک برای موجودات به عنوان یک مشکل عمده نگاه شود.
هرچند هنوز مطالعات برای تعمیم دادن خوشمزه بودن پلاستیک برای کل موجودات دریایی کم است ضمن آنکه این مطالعه هم اثبات نمی کند که مرجان‌ها تکه‌های پلاستیکی را به سایر مواد غذایی ترجیح می دهند.
اما  با این حال خوشمزه بودن پلاستیک برای مرجان‌ها همچون خطرات دیگر مثل سفید شدن مرجان‌ها، اقیانوس‌های اسیدی و ماهیگیری جان آنها را تهدید می کند و باید فکری به حال این آلاینده کرد.

امروزه مشکل آلودگی دریا ها و اقیانوس ها، از مشکلات بزرگ محیط زیستی است که آثار و طبعات آن بر همگان مشخص است.

از مهم ترین آلاینده های آبی،پلاستیک ها می باشند که ما میتوانیم با استفاده از محصولات جایگزین، همچون ساک دستی های چند بار مصرف، مصرف پلاستیک ها را کاهش دهیم.

5.0
تماس مستقیم
Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php70) in Unknown on line 0