پارچه اسپان باند

پارچه اسپان باند2018-05-12T10:26:04+03:30

اسپان باند در یک نگاه

پارچه اسپان باند که نام انگلیسی آن Spunbond Nonwove می باشد، یکی از مهمترین زیر مجموعه های صنعت منسوجات بی بافت به شمار می آید. پارچه های اسپان باند

ساک دستی

به سبب  ویژگی های خارق العاده ای که دارند توانسته است سهم بزرگی از بازار منسوجات را به دست آورد.

جنس پارچه اسپان باند از پلی پروپیلن است که در صنعت به اختصار به آن PP نیز میگویند. در تولید این گونه از پارچه های بی بافت ابتدا مواد اولیه وارد دستگاهی به نام اکسترودر شده و در فرایند اکسترود پلی پروپیلن به صورت مذاب درآمده و سپس وارد یک سری سوزن ها میگردد و به همین سبب فیلامنت هایی ایجاد میگردد.

این فیلامینتها در یک کانال هوا سرد شده و به صورت ایرودینامیکی کشش داده می شود و در انتهای مسیر خود بر روی نوار نقاله تشکیل لایه اسپان باند را می دهند.

پارچه های اسپان باند در مصارف مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند و با توجه به رشد این صنعت، امروزه با قدرت میتوان گفت که حذف پارچه های اسپان باند کاملا غیر ممکن است. از اسپان باند در صنایع پزشکی، بهداشتی، آرایشی، فیلترینگ، ساختمان، کشاورزی، بسته بندی، تبلیغات و … به صورت گسترده ای استفاده میگردد

تاریخچه صنعت اسپان باند

ممکن است این تصور برای شما ایجاد شود که پارچه اسپان باند یک محصول جدید و نوآورانه است ولی بد نیست بدانید که صنعت اسپان باند قدمتی دیرینه دارد و به دوران تولید نمد بازمیگردد. البته باید گفت که صنعت بی بافت به شکل پارچه اسپان باند حاصل تکنولوژی عصر جدید است. زمانیکه در دهه 1940 میلادی فرآیند اسپان باند مورد توجه ویژه ای برای تجاری شدن قرار گرفت. اسپان باند توسط دو نفر از پرسنل شرکت Corning امریکا به نام های Slather و Thomas برای تولید پشم شیشه به ثبت رسید.  در سال 1945 میلادی شخصی به نام Callender از امریکا فرایندهای اسپان باند مشابهی جهت تولید پشم شیشه معدنی به ثبت رساند. منسوجات بی بافت اسپان باندی ساخته شده از ترکیبات پلیمری توسط تکنولوژی Freudenberg آلمان و Du Pont امریکا در سال های 1950 و 1960 میلادی به عرصه تجاری سازی رسیدند.  با تولید اسپان باند به شکل امروزی موج جدیدی از صنعت بی بافت شکل گرفت که همین امر موجب شد تا محصولات جدیدی وارد بازار شود.   لازم به ذکر است که نمد و موکت از دیگر انواع منسوجات بی بافت به شمار می آیند. این محصولات رفاه بیشتری برای نسل بشر را ایجاد کرد. از جمله محصولات تولید شده بر پایه پارچه اسپان باند میتوان به انواع البسه یک بارمصرف و زیر اندازهای یکبار مصرف اشاره کرد. هرچند همه محصولات تولید شده بر پایه پارچه اسپان باند یکبار مصرف نیستند!

مصارف اسپان باند در صنعت تبلیغات و بسته بندی:

استفاده از اسپان باند به عنوان پارچه ساک دستی، استفاده در صنعت تی بگ، استفاده در بسته بندی مواد غذایی، استفاده در بسته بندی کیف، کفش و کاور لباس، استفاده از پارچه اسپان باند در تشک، بالشت و هدرست هواپیما، کاربردهای اسپان باند در صنعت بهداشت و درمان، استفاده به عنوان پارچه لباس بیمارستان، استفاده در تولید گان جراح، استفاده به عنوان ملحفه یکبار مصرف، استفاده در تولید دستمال مرطوب و پاک کننده لاک ناخن، استفاده از اسپان باند در تولید کلاه، ماسک، کاور کفش و…

دیگر موارد استفاده از اسپان باند

استفاده در صنعت راه و ساختمان (به عنوان پوشش،لوله گذاری)

در فیلتراسیون روغن و مایعات

استفاده از پارچه اسپان باند در تثبیت خاک

تولید کیسه جارو برقی

سفره یکبار مصرف

ست های رومیزی و…

ویژگی های پارچه اسپان باند

پارچه های اسپان باند را میتوان با ویژگی های مختلف تولید کرد. در این مدل از پارچه ها علاوه بر ویژگی های عمومی نظیر وزن پارچه، رنگ ، عرض، طول و… میتوان ویژگی هایی نظیر آب دوست یا آب گریز بودن، آنتی باکتریال بودن پارچه، نرمی و لطفافت، آنتی یو وی شدن و… را ایجاد نمود.

وزن پارچه اسپان باند

پارچه های اسپان باند معمولا از گرماژ 8 تا 400 گرم تولید میشود. (زمانی که بحث وزن پارچه مطرح میگردد یعنی وزن یک متر مربع از پارچه در نظر گرفته می شود. همچنین پارچه های اسپان باند را میتوان به صورت چند لایه نیز تولید کرد. در صنعت منسوجات بی بافت اسپان باند یک لایه را S و اسپان باند دو لایه و سه لایه را به ترتیب 2Sو 3S مینامند.معمولا در اسپان باند سه لایه ، لایه وسط را از جنس ملت تولید میکنند.

رنگ پارچه اسپان باند از طریق افزودن مستربچ های رنگی ایجاد میگردد و معمولا چند درصد تلورانس بین کد رنگ مستربچ و پارچه تولید شده وجود دارد. روی پارچه اسپان باند میتوان مثل کاغذ فرآیند چاپ طرح دلخواه را انجام داد. از جمله روش های چاپ میتوان به چاپ سیلک و چاپ فلکسو روی پارچه اسپان باند اشاره کرد.

همچنین لازم به ذکر است که پارچه اسپان باند ضد آب را واتر پروف(waterproof) یا هیدروفوبیک و پارچه اسپان باند آب دوست را هیدروفیل می نامند.

ساک دستی

ساک دستی تبلیغاتی

5.0
تماس مستقیم